518 836 777
501 747 421
biuro@lupekdachowy.com.pl

O firmie

O FIRMIE

Łupek: dachowy naturalny kamienny

Jesteśmy firmą zajmującą się dekarstwem łupkowym, świadczymy usługi na najwyższym poziomie, służymy fachowym doradztwem. W swojej ofercie mamy również materiały dachowe niezbędne do budowy Twojego Dachu.

Łupek wykorzystywany jest na dachach od stuleci wspaniale komponuje się z różnymi innymi materiałami zarówno w architekturze klasycznej jak i nowoczesnej. Ze względu na kształt kamieni, mamy do wyboru kilka rodzajów krycia. Każdy dach pokryty łupkiem ma inny charakter lecz najważniejsza jest fachowość i doświadczenie dekarza tak aby dach został wykonany zgodnie ze sztuką dekarską.

Osadzony na dnie morza namuł ilasty stwardniał do postaci iłu około 400 mln lat temu w trakcie procesów górotwórczych. Pod ciśnieniem i temperaturą przekształcił się w łupek. Nacisk i ciepło spowodowały łupkowatość iłów.
Łupek kamienny jest produktem naturalnym dlatego jest zdrowy i nieszkodliwy dla środowiska. Łupek kamienny jest wykorzystywany jako pokrycie dachowe. Łupek naturalny wykorzystywany jest także jako pokrycie elewacyjne budynku.

Łupek kamienny

Łupek kamienny występuje w różnych miejscach na ziemi. W Europie (Niemcy, Hiszpania, Francja), w USA, w Ameryce południowej, Japonii, Chinach i Indiach. Nie każde złoże łupka kamiennego nadaje się do pozyskiwania materiału który można stosować na dachu.

W Polsce łupek kamienny był dawniej stosowany na obszarach pod wpływem Niemieckim. Był wydobywany w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach Jeleniej Góry gdzie do dziś można spotkać dachy kryte łupkiem naturalnym. Łupek kamienny wydobywany jest na powierzchnie ziemi w blokach. Jest badany laboratoryjnie pod kątem przydatności jako pokrycie dachowe. Dla uzyskania odpowiedniego kształtu bloki są przycinane i rozwarstwiane na płytki o grubości około 5mm.
Łupek kamienny występuje w różnych kolorach. Uzależnione jest to od jego mineralnej struktury i ziaren mineralnych które są w jego składzie.

Łupek dachowy

Łupek dachowy występuje przede wszystkim w kolorze grafitowym, a także w zależności od złoża w odcieniach zieleni i purpury. Zaletą łupka jest wytrzymałość i interesujący wygląd. Dach z łupka dachowego jest unikatowy, estetyczny i godny podziwu.
Łupek dachowy posiada swój niepowtarzalny naturalny urok.

Łupek naturalny

Łupek naturalny jest materiałem wytrzymałym, który nie traci swoich właściwości. Dachy z łupka kamiennego są bardziej trwałe od innych materiałów stosowanych na dach. Łupek dachowy jest ponadczasowy i długowieczny. Trwałość łupka dachowego powyżej 250 lat nie jest rzadkością. Porównując koszty zakupu do czasu użytkowania, łupek dachowy jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Łupek kamienny jest interesującym surowcem ze względu na estetykę i różnorodność dlatego też pokrycia z łupka kamiennego są tak unikalne.